FASOLA

Fasola zwykła, fasola zwyczajna (Phaseolus vulgaris L.) - gatunek roślin jednorocznych należący do rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. W Polsce wyłącznie jako roślina uprawna (bardzo rzadko jako efemerofit). Łodyga słabo rozgałęziona, w dolnej części zdrewniała, osiąga wysokość 25 - 60 cm u odmian karłowych, 60 - 120 cm u odmian biczykowych o łodydze płożącej, 2 - 3 m u odmian tycznych, które owijają się wokół podpór. Została udomowiona przez Indian na długo przed podbojem tych ziem przez hiszpańskich i portugalskich konkwistadorów. Zresztą ci ostatni rychło docenili zalety fasoli i sprowadziwszy jej nasiona do Starego Świata, przyczyniając się do rozpowszechnienia uprawy tej rośliny na skalę towarową nie tylko na kontynencie europejskim, ale również w Afryce i Azji.

FAŁSZYWY POMOCNIK BALDASZKOWATY

Fałszywy Pomocnik Baldaszkowaty rośnie na obszarach Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz Grenlandii i wszystkich wysp północnych. W Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach, głównie na niżu. Najczęściej spotykany jest na Pojezierzu Mazurskim, na Wyżynie Lubelskiej i Małopolskiej, nad dolną Wisłą i Odrą. W górach jest bardzo rzadki: zanotowano jego występowanie tylko u podnóża Pienin oraz w okolicach Przemyśla i Żywca. Łodyga owłosiona gruczołkowato, wzniesiona do wysokości 8 - 20 cm, ulistniona jedynie w dolnej części. Roślina tworzy rozłogi. Kwiaty wyrastają pojedynczo na szczycie łodygi. Mają średnicę 4 - 6 cm, 5 białych lub różowawych płatków okwiatu o zarysie jajowatym, spodem owłosionych.

FIGA

Jest rozłożystym drzewem lub krzewem dorastającym do 2 - 5 metrów wysokości, o dużych, dłoniastych (3 - 5 klapowanych) liściach i fioletowo czerwonych kwiatach znajdujących się wewnątrz buteleczkowatego kwiatostanu otwartego na szczycie. Z kwiatostanu rozwija się owoc rzekomy. Figowiec pochodzi z Azji Mniejszej, są dowody, iż uprawiano go w Egipcie i Mezopotamii około 2750 lat p.n.e. W XVI wieku figa dotarła do Anglii i Ameryki. Obecnie uprawiana jest prawie we wszystkich krajach klimatu subtropikalnego. Kwiatostan figi rozwija się w zielony, brązowy lub fioletowy owoc rzekomy zwany figą, wewnątrz którego znajdują się drobne owoce, które potocznie nazywa się nasionami.

FIOŁEK

Fiołek wonny (fiołek pachnący) - gatunek byliny należący do rodziny fiołkowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie. W Polsce średnio pospolity na niżu i w niższych położeniach górskich. Uprawiany i często dziczejący.