HEBAN

Cenne drewno różnych gatunków drzew (głównie hebanowców) rosnących w strefie międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej. Jest ciemno zabarwione lub czarne, twarde, ciężkie, trudno łupliwe. Wykorzystywane jest do wyrobu instrumentów muzycznych, przyborów kreślarskich, mebli artystycznych, w rzeźbiarstwie.
Nazwy hebanu powiązane są z barwą drewna, np. heban czarny, heban zielony, lub z krajem albo portem wywozu, np. heban Bombaj, heban Cejlon, heban Madagaskar. Największą wartość ma heban czarny, dostarczany głównie przez gatunki drzew z rodzaju hebanowiec Diospyros, głównie z Diospyros ebenum.
Imitację hebanu można otrzymać poprzez nasycenie odpowiednimi barwnikami drewna z gruszy, dębu lub grabu. Podobny, czarny wygląd ma polski heban.

HELIOTROP

Urocza roślina uprawiana w naszych ogrodach, kwiaty ciemnofioletowe, rzadziej białe. Heliotrop dorasta do 30 centymetrów wysokości, w odpowiednich warunkach bardzo łatwo i szybko się rozrasta. Liście dość duże, jajowate, okryte szorstkimi włoskami. Kwiaty drobne, zebrane w duże, gęste baldachy. Kwiaty oznaczają się intensywnym bardzo przyjemnym zapachem. Roślina najlepiej czuje się na balkonach południowo-wschodnich i południowo-zachodnich. Należy zwrócić uwagę aby miejsce uprawy nie było zbytnio nasłonecznione, w miejscach bardzo nasłonecznionych więdnie. Nie uprawiamy rośliny na wystawie południowej. Heliotrop wymaga ziemi żyznej, inspektowej, obfitego podlewania. W okresie wzrostu nawozimy co dwa tygodnie nawozami uniwersalnymi. Ta niezwykła roślina jest ostatnio słabo dostępna więc najczęściej rozmnażamy ja z nasion. Roślina najczęściej uprawiana ba balkonach, tarasach, jako roślina skrzynkowa. Heliotrop peruwiański kwitnie przez całe lato. Roślina wieloletnia, te same rośliny mogą być wykorzystywane przez wiele lat, jeżeli późną jesienią przeniesiemy rośliny do pomieszczenia. Przechowujemy w widnym pomieszczeniu w temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza. Piękna, trochę zapomniana roślina, o przepięknym zapachu i niespotykanych, intensywnych barwach, może warto sobie o niej przypomnieć. Ostatnio spotykane są też odmiany o kwiatach białych.

HIACYNT

Hiacynt to wieloletnia roślina cebulowa wysokości do 30cm. Cebulki o rozmiarach 4-6 cm, pokryte łuską. Groniaste kwiatostany, zwarte lub rozpulchnione, składające się z 12-35 kwiatów. Hiacynty należą do najpopularniejszych roślin ogrodowych stosowanych na rabaty i obwódki. Powodami popularności jest bardzo szeroka gama kolorów, zapach, łatwość uprawy. Do uprawy ogrodowej najlepiej nadają się hiacynty o kilkunastu kwiatach w kwiatostanie. Pierwotnie hiacynty rosły w rejonie basenu Morza Śródziemnego, głównie w Turcji. Gatunki pochodzące od przodków zostały nazwane hiacyntami wschodnimi (Hyacinthus orientalis). Uprawa hiacyntów w Holandii sięga 400 lat wstecz. Na terenach starożytnego Rzymu i Grecji były już znane. Wiek XVII i XVIII to okres wielkiej "hiacyntowej prosperity". W tamtym okresie pojedyncze cebule można było sprzedać za 300 dolarów, co było niebagatelną sumą na owe czasy.

HIBISKUS

Hibiskus nazywany chińską różą to bardzo znana i zarazem efektowna roślina o pięknych kwiatach, należąca do rodziny ślazowatych (Malvaceae) pochodzi z krajów tropikalnych i podzwrotnikowych. Róża chińska, to gęsty, zawsze zielony krzew, o błyszczących i ciemnych liściach, o różnych kształtach, ostro zakończonych, oraz bardzo dekoracyjnych, dużych, lejkowatych kwiatach, pojedynczych lub pełnych, z wnętrza których wyrasta równie dekoracyjny słupek, wraz z pręcikami. W naturalnych warunkach ketmia osiągają nawet 5 metrów wysokości, a w naszych dochodzą do 2 metrów. Najczęściej spotykaną formę prowadzenia tego krzewu jest forma krzewiasta, ale można spotkać również formy drzewkowate (pienne). Ten gatunek charakteryzuje się tym, że już bardzo młode rośliny potrafią wydawać ogromne kwiaty, chociaż trwałość ich jest bardzo króciutka każdy z nich żyje zaledwie 1-2 dni. Niemniej jednak mnogość pąków sprawia, że od lipca do października możemy się zachwycać ich kwieciem. Dzięki pracom hodowlanym, uzyskano mnogość form róży chińskiej, co sprawiło, że jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych roślin doniczkowych i pojemnikowych. Paleta barw Hibiskus rosa- sinensis jest ogromne, obejmuje biel, czerwień, pomarańcz, róż, żółć, purpurę.

HORTENSJA

Hortensja obejmuje wiele gatunków, z których głównie kilka znalazło uznanie i są obecnie jednymi z najczęstszych krzewów jakie możemy spotkać zarówno w domu jak i w ogrodzie (zależnie od gatunku). Hortensja pochodzi z terenów Azji i Ameryki a jej głównym atutem jest przepiękne kwitnienie okazałych kwiatostanów, licznie się pojawiających i mieniących się w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu, a nawet barwy niebieskiej oraz wielu odcieni tych barw, zmieniających się w okresie kwitnienia, przybierające nawet barwę zieleni. Najbardziej znaną hortensją jest hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla uprawiana głównie jako doniczkowa. ale dobrze radzi sobie w gruncie, zwłaszcza w cieplejszych regionach Polski, osiągająca 1-1,5 metra wysokości.

HYZOP

Hyzop rośnie na podłożu wapiennym, na suchych i słonecznych zboczach i łąkach lub pod murami, czasem w ogrodach, zwłaszcza w starych ogrodach przyklasztornych (benedyktynów i cystersów). Jest byliną, półkrzewem gałęzistym o łodygach dołem zdrewniałych i gęsto ulistnionych. Wzrost od 30-100 cm. Liście lancetowate, siedzące, ułożone parami lub więcej, naprzemianległe, całobrzegie i jakby punktowane (punktami są gruczołki olejku eterycznego). Kwiaty ciemnobłękitnofiołkowe, rzadko białe lub różowe w nibyokółkach w kątach liści, a w górnych częściach łodyg zebrane w kłos. Piękny układ, pokrój, gra kolorów i aromatyczny zapach.