IMBIR

Imbir to roślina wieloletnia dorastająca do 1 m wysokości; kłącza bulwiaste, rozgałęzione, płaskawe; liście lancetowate, siedzące, o nasadzie pochewkowatej, obejmujące łodygę. Roślina posiada pędy płonne (asymilujące) i pędy kwiatowe (płodne). Pędy kwiatowe są krótsze od płonnych i posiadają łuski. Kwiaty grzbieciste, zebrane w kwiatostany kłosokształtne. Korona powcinana trzykrotnie. Płatki korony żółte. Dwa pręciki zrośnięte w fioletową warżkę. Jeden pręcik płodny. Słupek 1. Owocem jest torebka. Rośnie na wyspach Oceanu Spokojnego, w Azji, Indiach i w Ameryce Południowej. Imbir jest przyprawą znaną na całym świecie. Jego popularność wskazuje fakt, że nie występuje nigdzie w stanie dzikim. Imbir ma specyficzny, silny aromat z odświeżającą, nieco cytrynową nutą, zaś w smaku jest palący i lekko gorzki. Ów ostry smak i zapach zawdzięcza dużej ilości żywic i olejków eterycznych.

INDIAŃSKI CZERWONY PĘDZEL

Ten rodzaj roślin składa się z około 200 gatunków roślin jednorocznych i bylin. Rośnie zwykle na stepach, łąkach i w górach. Rośliny te były często używane przez amerykańskich Indian. Kwiaty są jadalne i używali ich jako przyprawa lub świeże warzywa. Obecnie są również wykorzystywane jako dodatek do szamponów do włosów oraz w leczeniu chorób wenerycznych i wzmocnieniu systemu odpornościowego.

IRLANDZKI MECH

Irlandzki mech to gatunek glonu należącego do typu (gromady) krasnorostów. Można go spotkać w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Jego irlandzka nazwa to Caaragaheen, co oznacza "mech skały". Mech irlandzki jest niskim, krzaczastym krasnorostem. Przybiera różne barwy - od głębokiej czerwieni i brązu do żółtej i białawej. Jest surowcem do produkcji karagenu - dodatku do żywności E 407. Bywa również stosowany jako jeden ze składników preparatów leczniczych i kosmetyków, np. odżywek do włosów. Mech irlandzki stosowany jest również w domowym warzeniu piwa. Dodawany jest do brzeczki podczas ostatnich minut gotowania.[1] Jego obecność w brzeczce zwiększa ilość osadu i prowadzi do wytrącenia białka, co ułatwia filtrację i zapobiega zmętnieniu piwa na zimno. Jego lekki rybi zapach zanika podczas gotowania.

IRYS (KOSACIEC ŻÓŁTY)

Irys jest jednym z najpopularniejszych kwiatów hodowanych w Polsce. W warunkach naturalnych kosaćce rosną na terenie północnych obszarów umiarkowanych. Są bylinami, których odmian jest niezliczona ilość, dlatego ceni się ją tak bardzo. Powstały w wyniku pomieszania osobników różnych gatunków. Liczba kolorów oraz kształtów tego kwiatu jest olbrzymia. Kwiaty najczęściej są zbudowane z sześciu płatków, które zaginają się w połowie do góry, a w połowie są spuszczone do dołu. Mówi się, że mają bródkę. Na jednym pędzie znajduje się kilka pąków. Oprócz wyglądu różnią się, także warunkami uprawy. Ich wysokość jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 20 do 130cm. Ich liście są bardzo dekoracyjne oraz utrzymują się bardzo długo, dlatego dekorują ogród przez cały rok. Kwiaty irys mają wiele pięknych i intensywnych kolorów. Najczęściej są dwubarwne i bardzo czyste.