NAGIETEK

Nagietek uprawiany jest u nas i w wielu krajach Europy jako roślina ozdobna i lecznicza. Wymaga gleby ciepłej i dobrze nasłonecznionej. Jest rośliną jednoroczną.
Łodyga wzniesiona, rozgałęziona i zakończona u szczytu koszyczkami kwiatów. Wzrost od 20-50 cm. Liście podłużne, łopatkowate, ostro zakończone, dolnoogonkowe, górne siedzące, całobrzegie i meszkowato owłosione. Kwiaty w różnych odcieniach koloru żółtego, od bardzo jasnego do ciemnopomarańczowego - tylko te ostatnie mają zastosowanie w lecznictwie. Koszyczki kwiatowe do 5 cm szerokie, złożone z języczkowych kwiatów brzeżnych i rurkowych kwiatków w środku.

NAWŁOĆ

Jest byliną kłączastą. W pierwszym roku wyrastają z kłącza różyczki liści, a dopiero w drugim roku pojawiają się pojedyncze łodygi wyrastające do 90 cm wysoko. Liście dolne odziomkowe, ; brzegi piłkowane, eliptyczne i długie, zwężają się w oskrzydlony ogonek, zaś górne siedzące, lancetowate i ostre. Z kątów liści górnej łodygi wyrastają koszyczki żółtych kwiatów o podłużnym kielichu. Występuje w zaroślach , suchych lasach sosnowych i mieszanych oraz na wrzosowiskach i przydrożach.